Raport przedstawia analizę aktualnej sytuacji uchodźców z Ukrainy w Polsce, koncentrując się na ich najpilniejszych potrzebach i kluczowych wyzwaniach, z jakimi się mierzą.
W tym cyklu Zespół IRC przeprowadził 437 ankiet z uchodźcami w wieku powyżej 18 lat. Dodatkowo, w ramach badań jakościowych, przeprowadzono 14 wywiadów eksperckich (KIIs). Monitoring został przeprowadzony w trzech miastach: Warszawie, Katowicach i Gdyni.
Od kwietnia do czerwca miało miejsce wiele zmian w prawodawstwie i dostępności usług dla uchodźców z Ukrainy w Polsce. Szczególnie istotne zmiany dotyczyły dostępności mieszkań oraz nadchodzących zmian w systemie edukacji.
W raporcie IRC identyfikuje wyzwania związane z zakwaterowaniem, ograniczonym dostępem do podstawowych usług oraz szczególnie zwraca uwagę na sytuację matek z dziećmi z niepełnosprawnościami, a także dzieci i nastolatków. Dodatkowo opisano ryzywaka związane z bezpieczeństwem w pracy oraz zdrowiem psychicznym.
Wśród najpilniejszych potrzeb pozostają zakwaterowanie, zatrudnienie i pomoc materialna. Co ważne, w kontekście kolejnych trzech miesięcy uchodźcy wskazali istotne obawy związane z zaspokojeniem podstawowych potrzeb, takich jak żywność i mieszkanie. Ponad 50% wyraziło obawy, że nie będą w stanie zapewnić sobie tych podstawowych zasobów.
Zagrożenia w zakresie ochrony w II kwartale 2024 r.:
- Zagrożenie 1: Ryzyko eksmisji i bezdomności
- Zagrożenie 2: Ryzyko ograniczonego dostępu do podstawowych usług i pomocy
- Grupa ryzyka: matki z dziećmi z niepełnosprawnościami
- Grupa ryzyka: dzieci i nastolatki