Budowanie swojego zespołu to nie lada wyzwanie, które zawsze wymaga od managerów i przedsiębiorców wiele wysiłku, zaangażowania i przygotowań. Zwłaszcza, gdy pracownicy i pracownice są nowicjuszami na polskim rynku pracy i potrzebują dodatkowego wsparcia w odnalezieniu się nie tylko w firmie, ale też kraju. Jednak przy odrobinie wsparcia, osoby, które uciekły przed wojną i znalazły schronienie w Polsce, stają się cenionymi członkami zespołu i wnoszą do Twojej firmy wyjątkowe doświadczenie, motywację i zaangażowanie. Sprawdź, co zrobić, aby Twoja firma stała się miejscem dla każdego i przyczyniała się do budowania inkluzywnego i różnorodnego społeczeństwa.

Co czwarty przedsiębiorca ceni pracowników i pracownice z Ukrainy za ich doświadczenie, 18 proc. chwali umiejętności i wiedzę Ukraińców, a 15 proc. uważa, że przyczyniają się oni do tworzenia pozytywnej atmosfery w miejscu pracy – wskazują badania „Barometr Polskiego Rynku Pracy”. Jako zespół IRC pracujemy z osobami z Ukrainy, które są zmotywowane, żeby w Polsce odbudować swoje życie i karierę zawodową.Jak Weronika:

Veronika standing outside looking off into the distance.

Desperacko potrzebowałam pracy. Chcę wrócić do normalnego życia. Muszę dalej być niezależna, pracować i zarabiać.

Weronika Tkaczenko

Wspierając osoby z Ukrainy na rynku pracy, pomagamy im odbudować swoje życie i planować przyszłość.

  • 746 000 osób z Ukrainy jest już zatrudnionych w Polsce (według danych ZUS na grudzień 2022 roku)
  • 59 proc.uchodźców i uchodczyń z Ukrainy w Polsce ma wyższe wykształcenie (EWL Group i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego)
  • 47 proc. szuka pracy lub pracuje na niższych stanowiskach niż w Ukrainie (Deloitte)

Osoby z Ukrainy potrzebują pracy, pracodawcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników

Praca z ukraińskimi kolegami przez ostatni rok była wielką przyjemnością. Koledzy z Ukrainy zapewniają nam cenne wsparcie, ale też stanowią niezastąpione źródło wiedzy dla naszych programów skierowanych do osób, które uciekają przed wojną, nie tylko ze względu na bliskość językową i kulturową, ale także ze względu na konsekwentnie wykazywane przez nich zaangażowanie, poświęcenie i chęć pomocy. To sumienni, odpowiedzialni i pracowici profesjonaliści, którzy dobrze odnajdują się w wielokulturowym środowisku naszej firmy.

- Sylwia Markiewicz, specjalistka HR, IRC w Polsce

Spraw, aby oferowane przez Ciebie miejsce pracy było bardziej dostępne i przyjazne uchodźcom z Ukrainy:

  • Informuj: W ogłoszeniu o pracę umieść informację, że stanowisko jest otwarte dla kandydatów i kandydatek z Ukrainy.
  • Doprecyzuj: Określ wymagania językowe na konkretne stanowisko (np. co najmniej A2, B1), aby osoba aplikująca czuła się pewniej.
  • Upraszczaj: Skorzystaj z uproszczonego procesu zatrudniania obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24. lutego 2022 roku. Wystarczy zawiadomić o zatrudnieniu właściwy urząd pracy. Sprawdź szczegóły na https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00211.
  • Współpracuj: Zadbaj o społeczną odpowiedzialność Twojego biznesu i współpracuj z lokalnymi biurami zatrudnienia, w tym z Urzędem Pracy, lub Centrami Wsparcia i Integracji „Krok do pracy”. Udostępnij oferty pracy odpowiednie dla Ukraińców mieszkających w Polsce i pomóż w budowaniu zintegrowanej społeczności.
  • Wspieraj różnorodność: Stawiaj na różnorodność i wyeliminuj uprzedzenia w procesie rekrutacji! Zapewnij wszystkim kandydatom równe szanse. Autentyczna współpraca przedstawicieli wielu kultur o różnorodnych umiejętnościach i doświadczeniach daje najlepsze wyniki.

 

Dołącz do kampanii “Praca dla wszystkich”:

Stań się częścią rosnącej społeczności pracodawców, którzy wspierają różnorodne i inkluzywne środowisko pracy. Dołącz do nas przez promowanie naszych treści i wartości na swoich kanałach i dzielenie się tym, jak Wy zmieniacie swoje rekrutacje i miejsca pracy!